Határtalanul 2018

Határtalanul 2018 (Kirándulás a Felvidéken)

1. Nap
Közel 5 órás utazás után értünk Pozsonyba. Itt találkoztunk az idegenvezetőnkkel.  A városnézést a Szent Márton dómtól kezdtük, ahol a Habsburg-házi királyokat koronázták meg.  Ezután az Érseki Palotához mentünk, ahol és az osztrák uralkodó és I.Ferenc békeegyezményt írt alá 1805-ben, majd a rokokó stílusú Mirbach Palota, az Egyetemi könyvtár, az Óvárosháza, a Roland-kút és a Mihály-kapu megtekintése következett. Ezután látogattunk el a Magyar Tanítási nyelvű Alapiskola és Gimnáziumba. Végül a Duna fölé magasodó Várat tekintettük meg. Innen Dévénybe utaztunk, ahol túrát tettünk a Várhoz, amely a Duna és a Morva összefolyásánál egy sziklaszirten áll. Végül szálláshelyünkre, Diószegre érkeztünk.

2. nap
Bajmócon a várkastélyt tekintettük meg, mely többek között a Thurzó és Pálffy család birtokolt, s a francia várkastélyok hangulatát idézi. Megnéztük a Felvidék legöregebb fáját, Mátyás király hársfáját is. Körmöcbányán a csengő ezüst és aranypénz verésének történetével és a Vörös toronnyal ismerkedtünk meg. Ezt követően Zólyomba utaztunk, ahol a várban, amely eredeti, sértetlen állapotban maradt fent, Balassi emléktábláját is láthattuk. Besztercebányán a Thurzó és a Beniczky házat, valamint a vártemplomot tekintettük meg.

3. nap
Első állomásunkon, Galánta volt, ami Kodály Zoltán gyermekkorának helyszíne. Itt iskolánk névadójának emlékművénél koszorúztunk és énekeltünk is. Ezután Deákiba utaztunk, ahol a románkori, egykori bencés kolostorhoz tartozó templomot néztük meg. A hagyomány szerint a bencés szerzetesek itt írták a Halotti Beszéd szövegét, innen került elő a Pray-kódex, ami ezt tartalmazza. Innen Lévára utaztunk, ahol a város legfőbb nevezetességét a 13. századból származó romokat és a Dobó-kastély néven ismert erődöt láttuk. A vár területén lévő Barsi Múzeumban a környék archeológiai, történelmi, honismereti és természettudományi érdekességeivel ismerkedtünk meg. Következő megállónk Garamszentbenedek, a bencések legendás hírű vártemploma és kolostora volt. Selmecbányai sétánk során a Szt. Katalin templomot, a Szentháromság szobrot, a városháza épületét és a bányászati akadémiát érintettük.

4.nap
Elsőként Trencsénbe utaztunk. A város fejlődését leginkább Csák Máténak köszönhette. Az ő egykori vára ma a Trencséni Múzeum kiállításának ad otthont. Megnéztük a Piarista templomot, a Városi tornyot és a zsinagógát is. Innen Trencséntornyosra utaztunk, ami a Rákóczi- szabadságharc e egyik döntő fontosságú csatájának helyszíne volt. Délután Beckó várának romjaihoz túráztunk. Kirándulásunk utolsó helyszíne Nagyszombat volt. Belvárosi sétánk során a ferences templomot, a Trinitárius templomot, a színház és a városháza épületét érintettük. Innen már hazafelé indultunk. Este 8 órára értünk Salgótarjánba.

A kirándulásról egy rövid videó tekinthető meg (2018): 
A videót összeállította : Kisbali Bence iskolánk volt tanulója.