Határtalanul 2019

Pályázati azonosító: HAT-18-01-1131

„Kodályosok a só útján”

A Határtalanul pályázat keretében 53 hetedikes diák és 5 felnőtt „Kodályosok a só útján” 4 napos tanulmányi kiránduláson vehetett részt 2019. 05. 30 – 06. 02-ig. Az előkészületek alatt tanulóink szavalatokkal, énekléssel, kiselőadásokkal készültek, melyeket a különböző történelmi és irodalmi emlékhelyeken elő is adtak. A résztvevő diákok és kísérő pedagógusok egyaránt izgalommal vártuk az indulás napját. Hajnali indulást követően Király-hágón át vezetett utunk, a Magyar királyság és az Erdélyi-fejedelemség egykori határán keresztül. Innen Tordára utaztunk, a sóbányát látogattuk meg. Idegenvezetőnk által megismerhettük földrajzi-geológiai kialakulását, gazdasági jelentőségét, élettani hatásait. A szálláshelyünk Székelyszentléleken volt. A tanulmányi kirándulás további napjain látogatást tettünk a partneriskolánál Székelyszentléleken. Érdeklődéssel és izgalommal vártuk a velük való találkozást. Rövid műsorral, énekkel – Székelyhimnusz – versekkel készültek diákjaink.

sóvidéken fantasztikus napot tölthettünk. Megismerkedve a só különleges előfordulásaival. Gyönyörködhettünk a Medve-tó látványában, ismereteket gyűjtöttünk a só aszmatikus és reumatikus betegségek gyógyításában betöltött szerepéről. Ellátogattunk Parajdra a sóbányába is. Kirándultunk a híres Gyilkos – tónál, melynek különlegessége, hogy több mint 150 éves farönkök állnak ki a vízből, ezzel egyedivé varázsolva a tó látványát. Megcsodáltuk a Békás-szorost, ahol 200-300 méteres sziklák és csodás csúcsok között vezetett az utunk. A Békás-patak tektonikus szurdok völgyében jártunk. Korondon a híres kerámiákat csodálhattuk meg.

Elhelyeztük a kegyelet koszsorúit Farkaslakán, Tamási Áron emlékhelyén, ahol kiselőadás formájában felelevenítettük az író munkásságát, különös tekintettel az Ábel trilógiára, valamint Fehéregyházán rövid szavalattal, hangszeres előadással (trombita) tisztelegtünk a Petőfi szobornál. Székelyudvarhelyen városnézés keretében meglátogattuk a „Székelyudvarhelyi Szoborparkot”, megnéztük a református templomot és kollégiumot, Vármegyeházát, és Tamási Áron bronzszobrát. Segesváron a Világörökség részét képező középkori várnegyed: Vár, óratorony, Vlad Dracul ház, történelmi és kulturális jelentőségével ismerkedhettünk.

Érdeklődve és nagy figyelemmel, hallgattuk idegenvezetőnk előadásait a 4 nap alatt. Tanulóink és mi szaktanárok is számos ismerettel gazdagodtunk a hallottak és látottak alapján. Csodálatos négy napot töltöttünk el Erdélyben fegyelmezett gyerekekkel és kedves, együttműködő kollégákkal, idegenvezetővel.

SZÉKELYSZENTLÉLEKI ÁLTALÁNOS ISKOLA –

ŞCOALA GIMNAZIALĂ BISERICAN

537166, Székelyszentlélek, Fő u., 167

A tanulmányi kirándulásunk 2. napján Székelyszentléleken partneriskolánkba látogattunk. Rövid műsorral – szavalatokkal, énekléssel köszöntöttük a helyi gyerekeket és az ott tanító kollégák egy részét. Diákjaink Magyarországra jellemző ajándékokkal készültek erre a látogatásra. A fogadtatás nagyon kedves és barátságos volt, bizonyítja mindezt, hogy a műsor után rövid labdarúgó meccset játszottak a gyerekek egymás ellen. A mérkőzés nagyon jó hangulatban, sportszerűen, egymást biztatva telt. Mi kisérő nevelők az intézménnyel, az ottani szokásrenddel, nevelő-oktató munkával ismerkedhettünk meg. a helyi diákokkal folytatott beszélgetések az egy nemzethez való tartozás érzését segítették és mélyítették el.